Kolokvium je součástí dvoudenního setkání věnovaného diachronnímu zkoumání, které společně pořádají Ústav obecné lingvistiky a Ústav českého jazyka a teorie komunikace.
Lingvistické myšlení posledních desetiletí stále zřetelněji akcentuje jednak pragmatický, jednak diachronní rozměr jazyka. Řada empirických studií z různých jazyků dokazuje, že mnohé zdánlivě idiosynkratické rysy jazyka jsou vysvětlitelné jako projevy obecných jazykových zákonitostí, daných zejména frekvencí a způsobem užívání dané jednotky.
Kolokvium by chtělo k řešené problematice přispět novými poznatky ze současné běžně komunikované češtiny i češtiny minulých období, ale i z dalších jazyků. Zvláštní důraz je přitom kladen právě na přirozenou, mluvenou řeč, která je nositelem progresivních tendencí v jazyce, a na využití funkčního systémově-diachronního přístupu jako výkladového rámce pozorovaných procesů.
Doufáme, že příspěvky jednotlivých účastníků kolokvia by mohly v českém jazykovém prostředí podnítit studium jazyka ze systémově-diachronní perspektivy, tak aby česká lingvistika mohla v budoucnu těžit z plodného spojení historického zkoumání starších období vývoje jazyka na straně jedné a z obecně typologických jazykových zákonitostí spolu s poznatky o fungování mluveného jazyka na straně druhé.
Jan Křivan
Magdalena Zíková
Poslední aktualizace: 11. 11 2013, 18:30. Správce stránek: Jan Křivan. Vyrobeno pomocí PSPad.